• Градинарство - хобито, което успокоява и лекува.

Отглеждане на карфиол
08
JUN

Отглеждане на карфиол

Карфиолът е светлолюбив и трудно понася засенчване. Изключително е взискателен към влажността, необходимо е напояване през цялата вегетация, а когато има горещини – през 3-4 дни.

Разсадът на карфиола трябва да е на 30-40 дни и да има 4-5 листа. От застарял разсад не се получава качествена реколта или изобщо не се образуват глави. Разсадът трябва да се изкара в градината след като преминат студовете.

Карфиолът е култура с много големи потребности от вода, поради което се нуждае от напояване за постигане на висок добив. Основна нужда от вода растенията имат в периода от формирането на главата до беритбата.

Избор на мястото за засаждане: Необходимо е да се избягват предшественици като зеле, цвекло и спанак. Добри предшественици са бобовите и зърнено – житните култури, картофи, домати, корнишони, лук, праз, моркови, целина, магданоз.

Карфиолът реагира много добре на органично торене.

Органично торене: За органичното торене най–често се използва оборски тор, зелено торене или слама. Този тип торене е препоръчително да се прилага късно през лятото или през есента. За есенния карфиол може да се приложи и през пролетта. За по–бързото разлагане на сламата се препоръчва да се добави азот при норма 4–5 кг на дка или 10 кг N на 1 тон слама.

Минерално торене: Органичните торове не могат да покрият нуждите от хранителни вещества на карфиола. Необходимо е внасянето на съответните минерални торове. В торенето основната роля играе азотът, чиято липса намалява растежа на културата. Липсата на азот в ранни етапи води до преждевременно образуване на дребни глави, без търговски вид. При есенно отглеждане на карфиол, цялата торова норма се прилага няколко дни преди разсаждането, като се инкорпорира на 15 см. Няколко дни преди разсаждането се прилага около половината от торовата норма на азота. Втората половина на торовата норма за ранните и средно ранните хибриди се внася 3 – 4 седмици след разсаждането.

Листно торене: листното торене с микроелементи намалява риска от болести и нападение от вредители. Обикновено се прилагат 2-3 пръскания в периода на интензивно развитие. Количеството на разтвора трябва да е около 30-50 л/дка. Препоръчва се третиране в облачни дни и в сутрешни или вечерни часове при температура под 25ºС, за да се избягват пригори.

Окопаването е много важна процедура за аерация на почвата (особено след голямо количество паднали дъждове) и за контрол върху плевелите. Окопаването не трябва да бъде много дълбоко (около 3 см), за да се избегнат повреди по кореновата система. Ако имате нужда от допълнително торене, е добре да го направите преди междуредовото окопаване. При много добра подготовка на почвата преди разсаждане са достатъчни едно или две окопавания.

Защита на главите от слънчевите лъчи - завързване на листата над главата.

Производство на разсад: препоръчва се използването на разсадни тарелки и торфен субстрат с неутрално рН: 6,5 – 7. Дълбочината на сеитба е 0,5 – 1см. Тарелките се поставят на конструкция, която да изолира корена от земята. Това предотвратява прорастването на корена в почвата и осигурява еднакво и равномерно напояване и торене. След поникване препоръчваме ограничаване на поливките за по – добро вкореняване на растението. След вкореняването е необходимо равномерно и постоянно поливане поради ограничената вместимост на гнездата в тарелките. ВНИМАНИЕ! Поливането със студена вода може да доведе до сечена на разсада. Разсадът се тори по два пъти на всеки две седмици, като се преустановява 2-3 дни преди разсаждането. При нарастване на разсада е необходимо внасянето на торове съдържащи молибден. Необходимо е да се избягва прекомерното торене на разсада, за да не се получи силен вегетативен растеж и деформация на растенията. Прорастването на разсада намалява много неговото качество, тъй като става много чувствителен към преждевременно оформяне на дребна глава с ниско качество. Това се получава когато разсадът е на повече от 8-9 седмици. Преди разсаждането в почвата е необходимо младите растения да бъдат закалени. За целта 8-10 дни преди разсаждане температурата следва да се намали чрез по – чести проветрявания. Лятно време разсадът може да се изнася навън от разсадното помещение. По време на закаляването е необходимо да се намалят и поливните норми (без това да води до увяхване на растенията). Готовият разсад има 5-6 правилно оформени листа и силна коренова система. Оптималната му големина е 15-16 см. Разсадът се засажда веднага след подготовката на полето на дълбочина до вегетативния връх. Няколко часа преди разсаждането е необходимо обилно поливане на тарелките за по – лесното изваждане на разсада и за избягване на поражения по кореновата система. Карфиолът е взискателен към влагата в почвата по време на разсаждането. Поради това отглеждането на карфиол без поливане е рисковано и почти невъзможно. Ако почвата е суха, се препоръчва напояване веднага след разсаждането. Много добри резултати дава двуразовото поливане преди и след разсаждането, като всяка поливка е приблизително 15 мм. Оптималната гъстота на карфиола е 2,5 – 4,5 растения на 1 м². За ранните хибриди, които се характеризират с по – малка листна маса, препоръчителната гъстота е 4 – 4,5 растения на 1 м², за средноранните и късните е 2,5 – 3 растения на 1 м².

Мариета Георгиева

Hello

Коментари (0)