За да отгледаме правилно разсад за домати, има някои тънкости, които е добре да научим.
Кога да засеем нашия разсад за домати?
Точен отговор на този въпрос всъщност няма. Периодът е относителен и зависи от това, когато ще го засадим в земята.
От сеенето на семенцата до полагането на разсада в земята са нужни около 2 месеца, за различните сортове това варира от 50 до 60 дни.
Ако доматите ще се засаждат в отопляем парник, семенцата може да се сложат още в края на януари. Но, когато това ще става на открито, разсадът се прави значително по-късно – след 15 март, а за по-студените райони - около 25 март. Ако подраним прекалено и се наложи дълго да ги отглеждаме у дома, те стават болнави, хилави, прекалено издължени и неустойчиви на заболявания и атмосферни влияния.
Нужно ли е обеззаразяване?
Някои градинари обеззаразяват семената чрез накисване за 15 минути в 1%-тов р-р на калиев перманганат. Аз лично пропускам този момент, защото така се убиват и полезните бактерии. Въпрос на избор.
Избор на съдове
Тъй като след това ще пикираме нашия разсад за домати, можем да използваме всякакви съдове - кофички, пластмасови кутии, сандъчета, таблички за разсад с гнезда, дори стара пробита тенджера. Важното е да са чисти и да имат дупки, за да се оттича водата.
Когато сеем повече сортове, е много удобно да използваме таблички за разсад - така лесно можем да надписваме на всеки ред, а и при пикиране няма да нарушим целостта на коренчетата. Ако използваме общи съдове, то поне трябва да са отделни за различните сортове.
Надписваме сорта и датата на сеене, като използваме етикетчета за цени, табелки или директно върху съда с перманентен маркер.
Подготовка на почвата
Как да изберете правилната почва за разсади, може да прочетете тук.
Затопляме вода в кана и поливаме почвата до такова положение, че като я стиснем да не тече вода от нея, но да е много добре навлажнена. Правилото е, че тя трябва да заема формата, която сме й придали, но след като я раздробим, да бъде пръхкава. Размесваме добре, за да се разпредели влагата равномерно. След това пълним избраните формички.
* Препоръчва се използването на топла вода, за да се затоплят почвата и съдовете. За покълване на семенцата ни е нужна температура от 25 градуса.
Ако първо напълним формичките и след това полеем, почвата се сляга, след което трябва да допълваме, отново да поливаме и като цяло е по-ангажиращо.
Подготовка на семената
Предварителното накисване на семената във топла вода или черен чай подпомага покълването. Накисват се само за 3 часа, а след това се подсушават върху кухненска хартия.
Аз лично не намирам за нужно, особено за доматите, но със сигурност не пречи.
Сеене на семенцата от домати
Семенцата се сеят на 0.5 (най-много до 1) см дълбочина.
Първи начин
След като сме напълнили формичките, леко претъпкваме почвата с пръсти и чак тогава полагаме семенцата. Ако разполагаме със семена от ценен сорт домати - домашен стар сорт или пък скъпи семена, както и когато сме сигурни, че семената са от предходната година и имат добра кълняемост, поставяме само по едно семенце в гнездо. В случай, че семената са по-стари и искаме да се застраховаме, може да поставим по 2-3. Важното е обаче, ако изникнат повече да оставим само най-силното. Излишните се отстраняват, като се изрязват с ножица близо до почвата, а не чрез издърпване, за да не се наранят коренчетата на растението, което оставяме.
С помощта на пулверизатор опръскваме с топла, престояла вода всяко семенце, както е върху почвата. Следва да покрием с тънък слой суха почва и отново леко притъпкваме с пръсти. Това се прави, за да не се образуват въздушни джобове и после да се налага да пригладим почвата с клечица. Пулверизираме леко, за да овлажним.
Втори начин
Тук разликата е, че правим гнездо за всяко семенце. За направа на гнезда можем да използваме пръчка или молив, като си отбележим дълбочината, на която трябва да ги забием. Поставяме семенцата по едно в гнездо и леко покриваме с околната почва.
Отгоре навлажняваме само с пулверизатор, отново използвайки топла вода! В никакъв случай не поливаме със силна струя, защото така семенцата ще слегнат надълбоко в почвата и може да не успеят да изникнат.
Последващи грижи
Всички форми и табли се опаковат с фолио за свежо съхранение (стреч) или се покриват със стъкло. Това се прави, за да се запази влагата и да се създаде парников ефект, а това ускорява покълването. Ако сме избрали форми с прозрачен пластмасов капак, покриваме само с него.
Разсадът се поставя на топло и тъмно място, а температурата се поддържа между 23-25 градуса. За покълване на разсада за домати са нужни 3-8 дни (до 10-12), затова след третия ден ежедневно преглеждаме съдовете. След появата дори и на едно растение, фолиото се отстранява и разсадът се поставя на слънчево място. Ако се забавим, то ще израсте твърде тънко и дълго в търсене на светлина, а това ще се отрази да здравината му.
Когато повечето семенца се покажат, разсадът за домати задължително се поставя в по-хладно помещение за 3-5 дни - 15-17 градуса през деня и 12 градуса през нощта. Така се стимулира развитието на кореновата система, а растенията стават силни, здрави и по-устойчиви. След това температурата трябва да бъде между 17 и 20 градуса през деня и около 15 през нощта.
Важно е мястото да бъде силно осветено, като нуждата от светлина е 12-14 часа на денонощие. Ако не можем да осигурим дневна такава, може да използваме специални фитолампи.
Разсадът се преглежда поне през ден, за да се проследи влагата. Ако се образува бяла плесен, е сигнал че преовлажняваме. В такъв случай разреждаме опръскванията, а самата плесен трябва да отстраним.
Поливането се прави с топла, престояла вода, като температура й е същата или с до 3 градуса по-висока от температурата на стаята, в която се отглеждат растенията. Опасно е както пресушаването, така и преполиването.
И грижите за нашия разсад съвсем не приключват тук. Следват пикиране и закаляване, които ще разгледаме в друга статия.
Коментари (0)