Белият пелин, познат още като обикновен или сладък пелин, е сребрист полухраст, с приятен аромат и особено горчив вкус, който се дължи на веществото абсинтин. Именно от него се приготвя небезизвестната напитка абсент, към която е бил пристрастен Ван Гог и други велики художници, поети, писатели.
Растението обича слънчеви места и не е взискателно към почвата, а това го прави широко разпространено.
Бял пелин в градината
Белият пелин действа като репелент срещу комари, земни бълхи, мравки, зелева пеперуда, мишки, мухи, бръмбари, молци и други. Според някои източници от миризмата му бягат къртиците.
Затова той е добър помощник в градината, но е важно да го засаждаме само по границите на зеленчуковата градина или в саксии, защото някои култури подтискат растежа си от близостта му. Изключение прави морковът, а белият пелин го пази от морковена муха. А за да предпазим касиса от ръжда, можем да засеем бял пелин между храстите.
Особено е полезно да се насее бял пелин около дворчето за разходки на кокошките. Така освен, че ще ги пази от набезите на мишки, мухи и комари, той също ще им бъде помощник в борбата с вътрешни паразити. Кокошките усещат точно колко да кълват от него, за да не им навреди. Отърквайки се храста пък, той ги пази от кокошинки - особено вредни и неприятни смучещи насекоми.
Как да отгледаме бял пелин?
Може да се захване и от резници през пролетта, които първо трябва да се поставят във вода, за да пуснат корени.
Най-успещният метод обаче е чрез семена, като първо се направи разсад в началото на април. Покълва бавно - за 14-22 дни.
Когато времето трайно се затопли, разсадът се засажда в земята - обикновено в края на май, началото на юни. Особено препоръчително е да се поставят нарязани клонки или камъчета в дупката, където се поставя разсадът, за да се осигури по-добре оттичане на водата. Поливането през първите две седмици е особено важно, за да се захване.
Белият пелин има нужда от вода, но и не обича преполиване. Лекото засушаване преди следваща поливка му се отразява добре.
Пелинът е многогодишно растение и успешно презимува. Веднъж завъден на дадено място, има навика да се самонасажда и разраства, чрез мощното си коренище и узрелите семена.
Как да използваме бял пелин?
Използват се листата на белия пелин, като най-ефикасни са по време на цъфтеж. Този период обикновено е от юли до септември.
Изсушените листа от сладък пелин може да се използват за чай, но изключително много трябва да се внимава, за да не се получи предозиране. Преди прием се препоръчва консултация с лекар.
Освен като естествен репелент, отвара от бял пелин се използва като безвреден инсектицид в градината срещу изброените по-горе насекоми и вредители. Отварата е особено подходяща за рози и гардении в борбата с листни въшки, но не бива да се прилага върху ядливи растения.
Коментари (0)