Понеже в нашето малко стопанство отглеждаме различни пернати, започнах да се интересувам как можем да използваме тора, който те щедро произвеждат. Първоначално го трупахме на едни големи купчини далеч от двора, а същевременно се чудихме откъде да намерим източник на оборски тор и как да си организираме транспортирането му.
Оказа се, че едно от най-добрите средства за естествено торене е птичият тор. Той е по-богат на азот, фосфор и калий в сравнение с оборския. Усвоява се много добре от растенията, допринася за развитие на силна коренова система и подсилва устойчивостта към заболявания.
Но колкото и полезен, той може да нанесе сериозни щети, като изгори растенията ни, ако не го използваме правилно.
Затова за директно торене трябва да се използва само добре угнил птичи тор. Може да се добавя в ямката при засаждане на растението или върху лехата след това.
В случай, че не разполагате с угнил птичи тор, но искате да се възползвате от полезните му ефекти, можете да приготвите следната настойка, която възрастните хора в нашето село наричат "шербет":
В голям съд, например бидон, слагате 1 част птичи тор и 3 части вода. Разбърквате много добре с дървен кол - не се препоръчва използването на метал. Оставяте съда на проветриво място или в парник, за да ускорите ферментирането, което се случва за около 10 дни. Препоръчва се да се разбърква всеки ден или поне през ден.
Половин литър от ферментиралия тор се разрежда с 10 литра вода и с получения разтвор се поливат растенията. Течността не бива да попада върху листата, защото може да ги изгори. А ако това се случи, те трябва да се изплакнат.
Течният птичи тор може да прилагате през 7 до 10 дни в активната вегетация на растенията. Препоръчва се комбинирането с настойка от дървесна пепел, за запазване съотношението между калий и азот в почвата.
За листно торене и предпазване от гъбични заболявания, половин литър от ферментиралия птичи тор се разрежда в 30 литра вода. С този разтвор се опръскват обилно листата, най-добре с градинска пръскачка. Внимание! Не забравяйте да прецедите добре, за да не я запушите.
Независимо дали торите с ферментирал пресен или добре угнил птичи тор, избирайте облачно и хладно време за целта или го правете късно вечер. Друго важно условие е почвата да не бъде суха, т.е. след дъжд или обилно поливане.
Коментари (0)