• Градинарство - хобито, което успокоява и лекува.

Как да си направим домашен компост и да опазим природата
18
JUN

Как да си направим домашен компост и да опазим природата

Още докато живеехме в града започнах да се интересувам от рециклиране, с цел опазване на природата. Така един ден ме намери съобщение във Фейсбук, че се търсят доброволци за една образователната еко кампания на "Бургас рециклира". Бяха организирани посещения в първите класове на няколко бургаски училища с цел да се научат децата да рециклират и преизползват отпадъка си. Разбира се, че се записах и участвах активно в кампанията. За целта беше необходимо първа аз да премина обучение, на което заведох дъщеря си и мъжа си.

Това, което ме шокира обаче и до този момент не подозирах бе, че не само пластмасата, опаковките и всички щуротии, които обикновено изхвърляме в общия кош замърсява природата, ами и органичния отпадък! Да, органичният отпадък, който по принцип си изгнива и дори наторява почвата! Е да, но се оказа, че смесен с всичкия останал боклук и грижливо опакован в чувал/торбичка, той единствено се трупа и все повече и повече задръства бунищата. Без достъп до кислород той става толкова неразградим, колкото и найлонът, в който е изхвърлен.

Не можете да си представите колко много биологичен отпадък отделя едно семейство и колко много можете да направите за природата, ако започнете да го изхвърляте разделно и да му позволите да се превърне в компост.

За целта можете да използвате дървени или пластмасови контейнери, дори и издълбана дупка в земята.

Там може да се изхвърлят всякакви обелки и остатъци от плодове и зеленчуци, черупки от яйца (любими на дъждовните червеи и компостиращите буби), листа и клончета от изсъхнали растения, утайка от кафе, чай от листа или в торбички (стига да не съдържат пластмаса), картон от кашони и кори за яйца, всякаква хартия, която не става за рециклиране - примерно изцапана от храна. Добавянето на хартия, картон или клонки дори ускорява компостирането - те, заедно с кафето и чая се водят "кафявите" съставки на компоста, а остатъците от плодове и зеленчуци са "зелените". Към всичко това може да се добавя малко почва (например от саксиите, когато пресаждаме растенията), така дори се неутрализира миризмата. Важно е компоста редовно да се разбърква, както и да се напоява с вода. А ако имате възможност да добавите и калифорнийски червеи, ще получите компост много по-бързо и с още по-добри показатели.

И така, търсейки информация за компостирането на органичния отпадък с радост научих за една чудесна инициатива на група млади хора, живеещи в града. Те са изградили големи дървени сандъци на удобно за целта място и заедно със свои съседи изхвърлят там събраните оргнични остатъци от домакинството си.

Както виждате и в града можете да компостирате, дори и да нямате съмишленици. Например в голяма и дълбока саксия в някой ъгъл на терасата, а защо не и да си направите удобна масичка от нея - само поставете плоскост върху нея и малката масичка е готова. Периодично можете да изхвърляте съдържанието сред природата, където то ще си изгние и дори ще натори, вместо да замърсява природата.

Мариета Георгиева

Hello

Коментари (0)