Дървесната пепел е много ценна в личната градина, защото действа като:
- тор, за подхранване на растенията и внасяне на полезни микроелементи в почвата и
- природно средство за защита срещу болести и вредители.
Пепелта получена от изгарянето на дърва е богата на калий и фосфор които са много ценни елементи за зеленчуковите и овощни насаждения. Съдържа още калций, бор, манган, цинк, бор, желязо, сяра, магнезий, а те от своя страна са не по-малко важни.
Задължително е обаче да използваме пепел получена единствено от изгарянето на дърва и клонки, без въглища. Чувала съм, че някои хора използват найлонови торбички за запалване на камината, като в такъв случай не съм сигурна доколко получената пепел е природосъобразна.
Ние съхраняваме пепелта в бидон с капак, за да можем да я използваме през лятото в градината. Забелязала съм, че с времето цветът й се променя, като вероятно това се случва и със състава й. Затова се старая да започна събирането към средата на зимата.
В случай, че не се отоплявате на дърва, но много искате да се възползвате от ползите от дървесна пепел в градината, ще ви дам една хитра идея. Може да си организирате вечер със семейството или приятели на открито, да запалите няколко клона и да си изпечете нещо вкусно. А на сутринта да съберете останала пепел. Важно е само да не използвате дървени въглища.
Дървесната пепел може да се прилага по няколко начина в градината:
- поръсена в реда;
- за поливане, разтворена във вода - настойка;
- в ямката при засаждане или
- в чорап за "опушване" на растението.
Освен първоначалното подхранване с дървесна пепел преди или след засаждане на растенията, се препоръчва и последващото й добавяне. Така например при торенето с оборски или птичи тор е много важно да включим и дървесна пепел, защото това допринася за запазване съотношението между калий и азот в почвата.
А ето как да си направим настойка от дървесна пепел:
- 3 чаши дървесна пепел
- 10 литра вода
Разбъркваме добре и оставяме да престои 3 денонощия. Разбъркваме всеки ден с дървен кол или пръчка. Ако не разполагаме с толкова време, например ако сме уикенд-градинари, минимумът е едно денонощие.
Използваме чрез поливане в корените, като и тук важи правилото за прилагане след обилно навлажняване на почвата с вода. Нека не забравяме, че настойка от дървесна пепел можем да използваме и за нашите дръвчета.
Коментари (0)