Един от любимите ми дарове на пролетта е копривата. Още щом покаже ароматните си листенца, бързам да набера и приготвя вкусна и полезна супичка за цялото семейство.
Освен за нас обаче, тя е изключително полезна и за нашите растения. Съдържащите се в нея магнезий, калций, калий, танини, органични киселини и витамини А, В, К, Е и много други, са изключително лесно усвоими от другите растения.
В градината това чудодейно растение може да се използва като:
- течен тор за поливане и
- листен тор за подхранване чрез опръскване.
За целта са ни нужни само голям пластмасов или дървен съд, достатъчно количество коприва и вода. Копривата трябва да запълни половината от съда, като може да се нареже. Долива се затоплена вода (за предпочитане дъждовна) до 15-20 см под ръба на съда, защото течността кипи по време на ферментация. Любителите да точните мерки могат да използват следната пропорция: 1 кг листна маса на 10 л вода.
Поставя се на проветриво място, далеч от местата за отдих, понеже отделя неприятна миризма. Всеки ден се разбърква с дървен прът, докато престане да се пени - през лятото това се случва за около 10-14 дни.
След като протече ферментацията, отварата се прецежда и съдът се затваря добре. Разрежда се в съотношение 1:10 с вода и се използва за поливане на растенията или за листно торене.
Напръскана върху листата, копривата също предпазва растенията от листни въшки, голи охлюви, вирусни заболявания, гъбички, акари и др. За целта към течността се прибавя и малко течен сапун, като прилепител.
Имайте предвид, че не всички растения ще се зарадват на този "коктейл". Не бива да използвате коприва за подхранване на лук, чесън и бобови.
За по-добър ефект, към копривата може да се добавят глухарче, лайка, пелин, репей, мащерка, черен оман.
А ето и нещо, което научих от една баба и ще бъде грях да запазя само за себе си. Моя максима е винаги при възможност да подпомагам развитието на малкия бизнес. Затова предимно пазарувам от ферми, малки стопанства и възрастните хора, които продават на улицата. Така един ден спрях до малката импровизирана сергия на една баба и търсех какво да си купя. Това беше през есента и можете да си представите изненадата ми, когато видях пакетчета с коприва. Възрастната жена сподели, че редовно коси копривата в двора си и така я запазва за по-дълго. Сега, когато и аз си имам градина, следвам примера на тази трудолюбива жена и се наслаждавам на любимата си коприва по-дълго.
Коментари (0)