И вие ли като мен обичате броколи? Да, като деца често им се мръщим и избягваме „зеленото нещо“, но вероятно с доста от нас се е случило да ги заобичаме, когато пораснем. А понякога всичко зависи от това, дали сме ги опитали приготвени по наш вкус.
И така, когато... достигнах определена възраст, че за порастване е рано да говоря J и експериментирах с някоя и друга рецепта, аз самата доста ги заобичах. Това обяснява и желанието ми да си ги отгледам в личната градинка.
Ето и няколко съвета, ако и вие като мен сте заобичали броколи и искате да си ги отгледате:
За да получите добра продукция, трябва да се снабдите с млад разсад, на около 30-40 дни. Листата му трябва да са добре оформени, а корените - здрави.
Производството на броколи в България е добре да е късно. Семената се засяват към средата на юни в открита леха, а за по-южните райони и към края на месеца. Броколите за есенно производство се разсаждат към края на юли - началото на август. Растенията се засаждат на 40-45 см едно от друго.
Подхранването с торове дава доста добър резултат, като аз предпочитам торенето чрез природни средства, както и с размит в поливната вода пресен оборски или птичи тор.
Броколите се поливат редовно, като от най-много вода се нуждаят по време на растежа на главите и на образуването на страничните главички, когато водоснабдяванията са по-чести. Може да понесе засушаване, но редовното напояване гарантира свежи, нежни глави. При сформиране на главите, много добре се отразяват поливките отгоре – чрез дъждуване.
Податливи са към неприятели и болести, поради което е необходимо често обследване на разсада и младите разсадени растения, с цел навременна намеса и ефективна борба с вредителите.
Прибиране на реколтата - когато цветните глави са достигнали консумативна зрялост и са плътни и сбити, някъде през септември-ноември. Цветната глава се отрязва заедно с 10-15 см от стъблото, което също е подходящо за консумация.
За съхранение има няколко варианта:
- в хладилник – издържа до максимум 10 дни, като пожълтяването е признак, че повечето витамини са изчезнали;
- чрез консервиране – под формата на така обичната ни туршийка;
- във фризер – първо ги попарваме във вряща, подсолена вода за 2-3 минути, а след това ги потапяме в купа с ледена вода; отцеждаме и след охлаждане се прибират в торбички във фризера.
Така ще имаме от любимите ни броколи за по-дълго.
Коментари (0)